logo
SFZ

SLOVNAFT CUP - Kapitán MFK Ružomberok Marek Zsigmund pred finále: Spartaku nedáme nič zadarmo

Sobota, 27.4.2024 09:36 | Posledná aktualizácia 7.5.2024 10:00
Marek Zsigmund_MFK Ružomberok.jpg
Kapitán MFK Ružomberok Marek Zsigmund (2.2.2023)
autor: Pavel Neubauer, zdroj: TASR

BRATISLAVA (SFZ) - Od detstva je spätý s MFK Ružomberok. A 1. mája ho čaká vrchol v jeho doterajšej hráčskej kariére vo farbách tohto klubu. Ak sa nič nepredvídané nestane, mužstvo privedie na trávnik Košickej futbalovej arény vo finále Slovnaft Cupu proti Spartaku Trnava s kapitánskou páskou na rukáve. A Marek Zsigmund verí, že v ňom urobia fanúšikom ružomberského klubu radosť.

MFK Ružomberok.jpg
Marek Zsigmund-Michal Ďuriš-MFK Ružomberok-Spartak Trnava.jpg
Marek Zsigmund_MFK Ružomberok-Samuel Gidi-MŠK Žilina.jpg
Marek Zsigmund_MFK Ružomberok.jpg

Od prípravky si oblieka ružomberský futbalový dres, a až na hosťovanie na jednu sezónu v Liptovskom Hrádku, tričko iného klubu nikdy na seba nenatiahol. Za „Ružu“ hral aj jeho starý otec Jaromír Bartoš, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o naštartovanie futbalovej kariéry svojho vnuka.

V lige nastúpil po prvý raz na posledných pár minút zápasu Sereď - Ružomberok 26. apríla 2019, keď ho na trávnik poslal tréner David Holoubek. Stabilným hráčom A-mužstva sa stal až pod vedením Jána Haspru ml. v sezóne 2019/2020. Jeho futbalový rozlet síce takmer na jeden celý rok zastavilo zranenia lýtka, no plnohodnotne sa vrátil do zápasového kolotoča a ukázal herný progres. Ešte za trénera Petra Struhára sa z neho stal kapitán mužstva a páska mu zostala aj po jeho odchode. „Je to veľká česť, ale zároveň zodpovednosť voči sebe, spoluhráčom, klubu, fanúšikom,“ hovorí na margo toho, že mu zverili kapitánsku pásku.

Po rozpačitom jesennom začiatku aktuálnej sezóny prišlo na jar vo výsledkoch Ružomberka k obratu o 180 stupňov. Aký bol podľa Mareka Zsigmunda recept naň a akú zásluhu na tom má tréner Ondřej Smetana? „Nie je jednoduché vymeniť trénera v prebiehajúcej sezóne. Myslím si, že mužstvo potrebovalo nový impulz. Vidíme, že prišiel a že si to sadlo. Tréner Ondřej Smetana zaviedol pragmatickejší štýl hry. Nie sme naivní, vieme, čo nám sedí a čo nie, aké sú schopnosti a limity hráčov, tímu, klubu. Z toho vychádzame, tomu sme sa prispôsobili a výsledky prichádzajú, čo nás teší,“ odpovedá.

Tohtosezónny pohárový film Ružomberka sme začali odvíjať od derby s Liptovským Mikulášom, ktoré favorit rozhodol vo svoj prospech až po penaltovom rozstrele – aj Zsigmundovou zásluhou, keď v tretej sérii svoj pokutový premenil. „Ten pohárový zápas mám v čerstvej pamäti, bol to zápasový debut trénera Smetanu pri mužstve. Nový kormidelník, samozrejme, v tom čase ešte veľmi nepoznal káder. Zápas sme mali pod kontrolou, mali sme v ňom prevahu, viedli sme, ďalšie šance sme nepremenili. Potom prišlo vylúčenie nášho hráča, penalta a súper vyrovnal. Následne som prišiel na trávnik ja. V početnom oslabení sme to dobre ubránili a mohli sme aj rozhodnúť o víťazstve z hry. Penalty sú vždy lotéria, ale zvládli sme ich,“ rekapituluje Marek Zsigmund.

Marek Zsigmund_MFK Ružomberok-Samuel Gidi-MŠK Žilina.jpg
Marek Zsigmund (vľavo) a Samuel Gidi (Žilina) v súboji o loptu v zápase 12. kola futbalovej Niké ligy MFK Ružomberok - MŠK Žilina (2810.2023).
autor: Daniel Stehlík, zdroj: TASR

Ružomberok potom preskočil ďalšie pohárové prekážky. „Cez Pohronie bolo našou povinnosťou postúpiť, aj keď súper trocha hrýzol. Štvrťfinále s Dunajskou Stredou bolo doteraz pre nás najťažším zápasom, na dôvažok sa hralo u súpera. Trocha sme mali šťastie, že v prvom polčase súper nepremenil svoje šance. Ako to však u nás v poslednom období chodí, vieme si počkať na našu šancu a často ju aj premeniť. Ten gól, ktorý sme strelili, bol naozaj dôležitý. A všetci sme boli radi, že to takto dopadlo,“ zhodnotil Zsigmund.

Semifinálový žreb bol pre Ružomberok priaznivý, keď ako súpera im postavil do cesty Lipany, hrajúce o dve súťaže nižšie. „Súhlasím. Pri všetkej úcte, išlo o súpera z tretej ligy. Každý by bol rád, ak by v semifinále dostal súpera z nižšej súťaže. Musím však povedať, že zápasy s Lipanmi vôbec neboli ľahké. Prvý duel sme však zobrali s maximálnou vážnosťou, ako keby to bolo nejaké finále. Vďaka tomu sme si vytvorili päťgólový náskok do odvety a mohli sme do nej ísť pokojne. Lipany vedeli a vedia hrať futbal, ukázali to aj v druhom zápase. Hoci sme nastúpili s premiešanou zostavou, tá prehra zamrzela. Nemôžeme sa však na to vyhovárať, pretože súpera takéhoto rangu by sme mali zdolať. Už je to však za nami, vysvetlili sme si to. Verím, že vyhráme pohár a tento výsledok môže ísť do úplného zabudnutia,“ opísal kapitán Ružomberka semifinálové duely svojho mužstva.

Kým MFK už mal finále isté, o jeho súperovi sa rozhodovalo v dramatickej semifinálovej odvete duelu Podbrezová – Trnava. Koho si želal Zsigmund za súpera vo finále z tejto dvojice? „Pravdupovediac, premýšľal som, koho by som si želal viac z tohto dua. Aj sme o tom debatovali so spoluhráčmi. Hoci oba tímy hrajú iným štýlom, sú úplne odlišné, na nič sme neprišli. Trnava je skúsenejšia, čo možno hrá v jej prospech, myslím si však, že je to úplne jedno. Ťažké finále by bolo aj s Podbrezovou a ťažké bude i s Trnavou,“ odpovedá Zsigmund.

Ako zvládnuť finále proti skúsenej Trnave, ošľahanej dvoma víťaznými finálovými triumfmi po sebe? „Mne sa o tom ťažko hovorí, pretože ide o moju finálovú premiéru v pohári. Určite však musíme dať dôraz na tímovosť, čo je naša silná stránka. Poctivá defenzíva a údernosť vpredu. Budeme hrýzť. Budeme drzí. Budeme hnusní. Trnave nedáme absolútne nič zadarmo. Verím, že to vyhráme.“

Marek Zsigmund-Michal Ďuriš-MFK Ružomberok-Spartak Trnava.jpg
Zľava kapitán Michal Ďuriš (FC Spartak Trnava) a Marek Zsigmund (MFK Ružomberok).
autor: Ján Kmeť, zdroj: mfkruzomberok.sk

Ako by charakterizoval najväčšie zbrane súpera? „Sú výborní v defenzíve a majú silné individuality smerom dopredu. Keďže defenzívy vynikajú tak v prípade Spartaka, ako aj v našom, prvý gól môže mať obrovskú dôležitosť. Finále je otvorené a uvidíme, ako to dopadne.“

V každom prípade sa teší na futbalové prostredie a kulisu Košickej futbalovej arény: „Je to tam pekné, aj čo sa týka vnútrajška, šatní, vybavenia – vlastne celý štadión je krásny. Sme radi aj z dôvodu, že prostredie je neutrálne. Nehráme na ihrisku finálového súpera, tak ako to bolo v roku 2020 proti Slovanu. Je super, že môžeme hrať v Košiciach.“

Akú atmosféru očakáva? „Nepochybujem, že na finále bude skvelá atmosféra. Spartak je známy svojimi fanúšikmi, ale verím, že sa ani naši priaznivci nenechajú zahanbiť. Viem, že sa chystali na tento zápas na čele s fanklubom, takže verím, že „Ruža“ bude v čo najväčšom počte zastúpená na štadióne. Verím, že našich fanúšikov potešíme. Sme optimisti a urobíme všetko pre to, aby sme vyhrali.“

Ak by rozhodoval penaltový rozstrel, nechýbal by Zsigmund medzi piatimi „vyvolenými“? „Nemal by som problém ísť na pokutový kop,“ reaguje na otázku.

Mal iba deväť rokov, keď Ružomberok získal doposiaľ svoju jedinú trofej v Slovenskom pohári. V roku 2006 bol vo finále súperom taktiež trnavský Spartak. V zápase sa diváci gólu nedočkali, no po strelách z bieleho bodu sa radovali Ružomberčania. Pamätá si na tento duel Marek Zsigmund? „Dokonca som na tom zápase bol. Bolo to na bratislavských Pasienkoch. Mužstvo vtedy získalo double a malo výborný káder. Z finále si pamätám len nejaké útržky. Viem však, ako to tam dopadlo a kiežby sa to rovnako skončilo aj teraz,“ zaželal si ružomberský kapitán.

 VIZITKA MAREKA ZSIGMUNDA

Narodil sa 20. apríla 1997 v Ružomberku. Je odchovancom klubu, prešiel v ňom všetkými mládežníckymi kategóriami od prípravky cez žiakov, dorast a B-tím MFK. Okrem hosťovania v Liptovskom Hrádku v sezóne 2016/2017 si celý čas oblieka farby toho istého klubu. Za mládežnícku reprezentáciu Slovenska do 16 rokov si zahral v jednom zápase. Najviac mu sedí pozícia defenzívneho stredopoliara, vie však zaskočiť aj na inom poste – ukázal to aj na stopérskej pozícii. Od jari 2023 nosí na rukáve kapitánsku pásku v tíme MFK Ružomberok. Oblieka si dres s číslom 24.

MFK Ružomberok.jpg
Radosť hráčov MFK Ružomberok po víťaznom zápase.
autor: Ján Kmeť, zdroj: mfkruzomberok.sk

Značky