logo
SFZ

Čavoj: Manipulátori zápasov sa zameriavajú na stále mladších hráčov

BRATISLAVA (SFZ/šat) - Projekt, ktorý už vlani odštartoval Slovenský futbalový zväz (SFZ), a ktorého cieľom bolo oboznámiť slovenských futbalistov s rizikami, spojenými s ovplyvňovaním športových súťaží, tzv. match-fixingu pokračoval aj tento rok ďalšími prednáškami po celom Slovensku. Od Bratislavy až po Bardejov ho prezentoval asistent oddelenia Integrita futbalu Jakub Čavoj.

BRATISLAVA (SFZ/šat) - Projekt, ktorý už vlani odštartoval Slovenský futbalový zväz (SFZ), a ktorého cieľom bolo oboznámiť slovenských futbalistov s rizikami, spojenými s ovplyvňovaním športových súťaží, tzv. match-fixingu, pokračoval aj tento rok ďalšími prednáškami po celom Slovensku. Od Bratislavy až po Bardejov ho prezentoval asistent oddelenia Integrita futbalu Jakub Čavoj. 

V ktorých mestách ste prednášali?

“Postupne to boli - Trenčín, Žilina, Ružomberok, Podbrezová, Senica, Trnava, Prešov, Bardejov, Michalovce, Nitra, Bratislava a Dunajská Streda. Všetko to boli mestá, v ktorých pôsobia kluby 1. ligy U19 a U17. Tentoraz sme školenia zamerali práve na nich." 

Čo bolo témou prednášok?

“Témou bola prevencia pred match-fixingom, to znamená, že v rámci prednášky boli hráči a realizačné tímy oboznámení komplexne o problematike manipulácie futbalových stretnutí. Vysvetlil som im spôsoby manipulácie, priblížil osoby, ktoré najčastejšie manipulujú zápasy, ich metódy, najznámejšie prípady a v rámci prevencie mali vysvetlené ako reagovať na prípadnú ponuku, ako sa správať, aby sa nestali obeťou manipulátorov a na čo všetko si treba dávať pozor. Na záver som ich oboznámil s predpismi vzťahujúcimi sa na túto problematiku, rovnako aj s predpismi v oblasti stávkovania." 

Aké ste mal odozvy?

“Veľmi ma teší, že pozitívne a to najmä medzi trénermi, ktorí si uvedomujú zraniteľnosť mladých hráčov a preto podrobnú prednášku ocenili. Čo sa týka hráčov, tak boli pozorní a bolo vidieť, že aj tí, ktorých to možno zo začiatku nezaujímalo, postupne zbystrili svoju pozornosť. Verím, že pochopili že táto problematika je vážna a treba sa jej vyhýbať a dúfam, že budú vedieť v budúcnosti správne reagovať.” 

O čo sa vaši respondenti najviac zaujímali? 

“Najviac ich zaujímali predpisy súvisiace so stávkovaním a náš názor na zápas ME “21” Nemecko - Taliansko. Prezentácia však bola ladená prakticky, to znamená boli tam priamo príklady, ktoré sa stali hráčom počas ich kariéry a bolo vidieť, že najmä určité prípady hráčov, ktorí manipulovali a boli potrestaní ich zaujímali najviac. Myslím si, že pre nich boli dostatočnou výstrahou, aby sa do podobných veci nezapájali." 

Čo vaše oddelenie najbližšie pripravuje?

“Radi by sme spravili školenie pre II. ligu mužov, ideálne ešte počas jesennej časti. V budúcom roku máme v pláne po 2 rokoch zopakovať školenia pre A tímy Fortuna ligy a radi by sme k tomu pridali aj ich tímy kategórie U15, keďže vieme, že manipulátori sa zameriavajú na stále mladších hráčov a z týchto líg evidujeme aj podnety na manipuláciu.”

Aké sú vaše aktuálne aktivity?

“Okrem vyšetrovania konkrétnych podnetov sa snažíme pracovať na zavedení lepších mechanizmov boja proti korupcii v športe aj na úrovni štátu. Z projektu pre UEFA sme získali množstvo užitočných poznatkov, ktoré sa snažíme využiť v praxi. Verím, že naša spolupráca s ministerstvom a počas jesene aj s Radou Európy prinesie viditeľné výsledky.”

Značky