Projektový manažér VAR SFZ Vladimír Medveď v upravenom aute pre tento systém.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
BRATISLAVA (SFZ) – Ani koronakríza nezastavila proces projektu pre zavedenie VAR a jeho aplikáciu v slovenskom futbale. O aktuálnom dianí okolo neho informoval VAR projektový manažér SFZ Vladimír Medveď.
Do akého stupňa priblíženia k spusteniu sa dostal projekt napriek pozastaveniu futbalového života v dôsledku prijatých opatrení v súvislosti so šírením vírusu COVID-19?
“Naďalej pokračovali práce na technickom zabezpečení systému VAR pre Fortuna ligu, ktoré nadviazali na predchádzajúce inštalovanie simulátoru VAR, potrebného pre školenia rozhodcov na funkcie VAR a AVAR v priestoroch NTC SFZ v Senci. Všetko prebiehalo v súlade so schváleným konceptom nasadenia systému VAR, čo bude znamenať jeho využitie nateraz len v rámci stretnutí, vysielaných v priamom televíznom prenose na kanále RTVS alebo Orange. Konkrétne sa inštaloval systém do takzvaných mobilných operačných miestností, čiže do áut, ktoré prídu do miesta konania stretnutia a pripoja sa na televízny prenosový voz.“
Bude teda systém VAR využívaný len pre takéto stretnutia?
“Toto rozhodnutia sa javí z hľadiska ekonomiky a technického zabezpečenia prevádzky ako najvýhodnejšie, nakoľko VAR bude disponovať synchronizovanými zábermi minimálne z ôsmich „živých“ televíznych kamier v profesionálnej kvalite priamo z prenosového vozu, čo prispeje k požadovanej kvalite pre následné rozhodnutia VAR.“
Sú už tieto autá pripravené na prácu so systémom VAR?
“Po verejnom výberovom konaní SFZ zakúpil dve autá, ktoré následne prešli prestavbou tak, aby sa do nich mohli nainštalovať všetky technické HW a SW prostriedky, potrebné pre prevádzkovanie systému VAR. Aktuálne sú oba mobilné systémy VAR technicky testované počas televíznych prenosov z nadstavbovej časti Fortuna ligy a v stretnutiach Slovnaft cupu. Ide o testovanie v prepojení na televízne prenosové vozy a o preverenie technického zázemia na štadiónoch najvyššej súťaže. Plus je potrebné opätovné precvičenie doteraz získaných znalostí a zručností rozhodcov a operátorov pri práci so systémom VAR v tzv. režime off-line, to znamená bez ovplyvňovania priebehu sledovaných stretnutí. Týka sa to jednotlivých VAR tímov, v zložení VAR, AVAR a RO v prítomnosti rozhodcovského VAR školiteľa SFZ Tomáša Mókoša.“
Kedy môžeme očakávať nasadenie systému VAR pri rozhodovaní stretnutí Fortuna ligy?
“Po tejto fáze bude v súlade s projektovým plánom prebiehať tzv. technická certifikácia jednotlivých štadiónov pre spôsobilosť využívania systému VAR. So začiatkom novej sezóny sa vrátime ku školeniam rozhodcov spolu s operátormi systému už v on-line režime. To sú tréningy so simulovanými situáciami, krátke turnajové stretnutia a súťažné stretnutia mládeže i duely III. ligy v rámci BFZ, hrané na štadióne NTC SFZ v Senci. Znamená to plné využívanie komunikácie medzi rozhodcom stretnutia a VAR s využitím hlasového kompletu systému značky Vokkero a terminálovej obrazovky pre preskúmavanie spomalených opakovaných televíznych záberov. V odbornej terminológii sa používa pojem OFR, teda On Field Review, ten sa zrejme uchytí aj v našich končinách, rovnako ako VAR , AVAR či RO.“
Takže kedy...?
“Školiaci proces bude ešte dlhý. Treba, aby kompetentní ľudia absolvovali potrebný počet stretnutí, vyžadovaných pre úspešnú certifikáciu každého jednotlivca , teda VAR, AVAR a RO. Na to plánujeme využiť celú jesennú časť nasledujúcej sezóny. Preto očakávam prvé reálne nasadenie systému VAR pre rozhodovanie stretnutí Fortuna ligy s televíznym prenosom v jarnej časti súťažného ročníka 2020/21.“