logo
SFZ

SFZ – Konferencia trénerov aj so zahraničnými hosťami, manažér vzdelávania Pakusza: Prezentujúci sú z veľmi dobrých klubov

Štvrtok, 30.11.2023 09:00 | Posledná aktualizácia 5.12.2023 09:37

BRATISLAVA (SFZ) – Šamorínsky komplex X-Bionic Sphere bude v pondelok 4. decembra hostiť Konferenciu trénerov Slovenského futbalového zväzu. Tá je prioritne určená pre lodivodov s licenciou UEFA B, UEFA A, UEFA EYA a UEFA PRO. Na prihlásených čaká bohatý program plný zaujímavých hostí a diskusií. Prihlásiť sa záujemcovia môžu ešte dnes (30. novembra) elektronickou formou.

Maximálny počet účastníkov, ktorý sa môžu na konferencii zúčastniť, je 300. Program sa začne úvodným príhovorom o 10.15 h a po ňom bude nasledovať úvodný blok s názvom „Cesta mladého hráča do A tímu Ferencváros Budapešť“. Diskutovať na túto tému budú technický riaditeľ mládeže klubu Sándor Kiss-Baranyi, asistent trénera A tímu Ferencvárosu Áron Szalai a hlavný kouč béčka klubu z metropoly Maďarska Gábor Korolovszky.

Ďalšou, určite nemenej zaujímavou časťou dopoludňajšieho programu, bude prednáška a diskusia na tému „Organizácia oddelenia scoutingu v klube Puskás Akadémia“, ktorú priblíži manažér samotnej akadémie Szabolcs Csordás. 

„Prezentujúci z Maďarska sú z veľmi dobrých klubov, ktoré veľa investovali do vylepšenia svojho pôsobenia. V tomto ich to zaraďujeme medzi stredoeurópsku špičku,“ ozrejmil manažér vzdelávania trénerov Zsolt Pakusza. Tlmočenie z maďarského jazyka bude zabezpečené simultánne.

Po obedovej prestávke sa účastníci konferencie môžu tešiť na štyri bloky, prvým bude „Dlhodobá športová príprava a kondičný profil hráčov v elitnom mládežníckom futbale na Slovensku“. Problematiku tohto bloku rozoberú koordinátor kondičných trénerov SFZ David Brünn a Roman Švantner, ktorý je kondičný tréner v ŠK Slovan Bratislava.

Ďalší dvojblok bude patriť zástupcom spoločností XPS a Panoris. XPS slúži na plánovanie tréningov či videomítingov, monitorovanie pripravenosti hráčov, regeneračného procesu či tréningového zaťaženia a analýz, prostredníctvom ktorých hráči dostanú reálnu spätnú väzbu.

Panoris systém je unikátnou technologickou náhradou za živého kameramana, ktorý pomáha analyzovať a zlepšovať výkonnosť. Tvoria ho dve kamery, každá zachytáva polovicu ihriska a tým vytvára panoramatický pohľad. Algoritmy sledujú pohyby hráčov a lopty a na základe toho kamera vyhodnotí, čo má snímať.

Na záver je pre účastníkov konferencie pripravený pohľad do zákulisia reprezentačného A mužstva, ktoré postúpilo na budúcoročné EURO. Na tému „Pozadie práce v realizačnom tíme“ budú diskutovať kondičný tréner áčka David Brünn, prekladateľ Pavol Farkaš, tréner brankárov Ján Novota a manažér tímu Marek Hamšík.

„Vzhľadom na skúsenosti z uplynulého obdobia a obdobia korony, keď si tréneri zaužívali aj vzdelávanie online spôsobom, sme tentoraz zvolili jednodňovú formu konferencie. Predošlých približne desať rokov bola dvojdňová. To je asi najvýraznejšia zmena oproti minulosti,“ povedal Zsolt Pakusza.

Záznam z konferencie bude rozdelený do dvoch blokov – elitný mládežnícky futbal a vrcholový futbal. Zverejnený bude do 22.12.2023. „Verím, že účasť bude vysoká. Výhodou osobnej prítomnosti na konferencii je aj zvýhodnený poplatok 50 eur (online záznam 40 eur + 40 eur za jednotlivé bloky – pozn.). Ďalší benefit je stretnutie sa s trénerskými kolegami a debatovanie medzi sebou,“ zakončil manažér vzdelávania trénerov Zsolt Pakusza.

Branislav Sarňák

Značky